Vendégünk volt Hegyi Ádám

2023.12.03.
Vendégünk volt Hegyi Ádám

A Nyitott Napok 2023. évi őszi szemeszterének 3. előadására – a regisztrálók magas száma miatt – a Központi Olvasóteremben került sor. Ezúton is köszönjük Dániel Szonjának, hogy a folyóiratolvasót rendelkezésünkre bocsátotta.

November 29-én Hegyi Ádám, a Szegedi Tudományegyetem docense tartott előadást Az olvasás ellenségei a 18. században címmel. Az olvasástörténeti kutatásokban konszenzus van arról, hogy a felvilágosodás idején az úgynevezett olvasási düh megváltoztatta az olvasási szokásokat, amelynek hatására megnőtt az olvasni tudók száma. Az olvasás fellendülését viszont nem nézte mindenki jószemmel. Hegyi Ádám fölvázolta, hogyan alakult a Magyar Királyságban a 18. század során az olvasáshoz való viszony. Ez két nagyobb téma bemutatását jelentette: a cenzúra intézményének áttekintését, és az értelmiség olvasásról alkotott véleményének megvizsgálását.
A Magyar Királyságban a helytartótanács megalakulásával jött létre az állami könyvcenzúra, amely két részből állt: a nyomtatásra váró kéziratok engedélyezéséből (cenzúra) és az utólagos ellenőrzésből (revízió). Az utólagos ellenőrzés többnyire a külföldön vásárolt könyvek ellenőrzését jelentette, hiszen ezek kinyomtatását a magyar helytartótanács nem befolyásolhatta. Mária Terézia cenzúrapolitikája alapvetően a katolikus egyház érdekeit szolgálta, és a felvilágosodás radikális irányzatainak elterjedését igyekezett megakadályozni. 1784-ben II. József nagy mértékben csökkentette a tiltott könyvek listáját, amelynek köszönhetően hazánkban a könyvkereskedelem komoly fejlődésnek indult. Ez a fellendülés egészen a magyar jakobinus mozgalom bukásáig tartott, ekkor ismét szigorú cenzúrát vezettek be.
A 18. században a cenzorokon kívül sok értelmiségi is veszélyesnek tartotta az olvasás elterjedését. A felvilágosodás egyik célkitűzése volt, hogy az olvasást elterjessze, népszerűsítse, Magyarországon az ilyen népfelvilágosító törekvések mégsem ezt képviselték. Úgy gondolták ugyanis, a hagyományos paraszti világ inkább mágikus tárgynak tekinti a könyvet, és nem a művelődés eszközének.

Az előadónak a témáról írt könyve (ingyenesen letölthető):
nagykonyvtar.drk.hu/kiadvanyaink/azt-kozonseges-helyen-fel-olvasni-eppen-nem-tanatsos

Fényképek az eseményről (Lévai Lilla Valéria felvételei): 
https://photos.app.goo.gl/xJsWZjnDQir5wypN7

Az eseménysorozat honlapja: https://lis.elte.hu/nyitottnapok