Válaszd az ELTÉt, válaszd a könyvtár- és információtudományt!

Felvételi - 2024.

2024.01.20.
Válaszd az ELTÉt, válaszd a könyvtár- és információtudományt!

Napjaink legizgalmasabb kérdései a tudásról és információról szólnak:

  • Milyen változást hoz a mesterséges intelligencia, vagy az adatgazdaság? 
  • Hogyan biztosítható a hiteles tudás az álhírek korában?
  • Miért kell megbízni a sokszor nehezen érthető tudományos eredményekben?
  • Miért fontos a tájékoztatás tudománya a klímaváltozás korában?
  • Segíthet-e a tájékoztatás tudománya a társadalmak közötti egyenlőtlenség problémáin?
  • Segíthet-e az információ a leszakadó térségeken, mit jelent az információs esélyegyenlőtlenség? 
  • Hogyan tájékozódik napjainkban a tudós, az üzleti vezető, a kulturális szakember?
  • Hogyan tájékozódnak szüleink, nagyszüleink,vagy a kiskamaszok, és hogyan napjaink fiatal pályakezdői?
  • Miért fontos a tájékoztatás személyiségi- és szerzői jogról, pénzügyi kultúráról, öngondoskodásról?
  • Miért fontos az olvasás a TikTok korában? 
  • Miért kellenek közösségi terek a közösségi hálózatok korában?
  • Mire használható napjaink társadalmában a könyvtárak globális rendszere?
  • Hogyan fejleszthető egy globális, közhasznú intézmény- és szolgáltatásrendszer?
  • Hogyan őrizzük meg tudományos, kulturális örökségünket a tartalomipar korában?
  • Miért rejthet izgalmas új tudást egy régi kézirat, vagy ősnyomtatvány?
  • Miként adhat kulcsot a jelen és a jelenben egymás megértéshez a múlt tudásának megismerése?

s ez csak néhány, a könyvtár- és információtudomány számára izgalmas kutatási területek közül...

Ha érdekelnek a válaszok és - a kérdéseket magad is gyarapítva - rászánnál néhány évet: jelentkezz képzéseinkre! Mi azért dolgozunk, hogy Te majd megalapozott döntést hozhass: rászánsz-e egy teljes életet, hogy mások számára hasznos, szakmai és tudományos kihívásokban gazdag szakmai pályát építs a nálunk megszerzett diplomádra?


Kedves felvételiző!

2024. február 15. - egy fontos döntés napja. Arra bíztatunk: ha foglalkoztat az emberiség tudásörökségének továbbadása és a tájékoztatás tudománya, akkor bátran válaszd az ELTÉt, válaszd sorsfordító tanulmányaidhoz az ország legnépszerűbb bölcsészettudományi karán a könyvtár- és információtudomány vezető képzőhelyét. Kiterjedt hazai szakmai együttműködési rendszer, "jól bejáratott" nemzetközi ERASMUS kapcsolatok, emberi és szakmai kapcsolatok lehetősége alapképzéstől a doktori képzésig, összetartó hallgatói közösség és persze izgalmas, rendezvényekben, szakmai eseményekben gazdag félévek várnak Rád Intézetünk és az ELTE egyetemi polgáraként.

Karunk honlapján jól áttekinthető leírást találsz alapképzésünkről és mesterképzésünkről. Rendszeresen felkérjük végzett hallgatóinkat, hogy név nélkül beküldött kérdőíveken értékeljék képzéseinket: a hallgatói véleményekből itt találsz összefoglalót.

Válaszd az ELTÉt, válaszd a könyvtár és információtudományt!

Várunk szeretettel!

 

Intézetünk a 2024-es felvételi időszakban a következő képzési formákat kínálja:

I. Informatikus könyvtáros alapszak (BA) nappali és levelező tagozaton, állami ösztöndíjjal támogatott és önköltséges formában.

Választható specializációk:

  • információ- és tudásmenedzsment
  • könyvtörténet
  • zenei könyvtáros (a Zenei Tanszék által meghirdetett ének-zene alapszakhoz kapcsolódóan)
     

II. Könyvtár- és információtudomány mesterszak (MA) nappali és levelező tagozaton, állami ösztöndíjjal támogatott és önköltséges formában.
III. Könyvtárostanár-képzés nappali és levelező tagozaton az alábbi képzési formákban:

  • 2 féléves, nem tanári diszciplináris mesterképzésre épülő, egyszakos tanári mesterképzés (60 kredit): informatikus könyvtáros mesterszakos oklevél vagy annak megfelelő korábbi rendszerű egyetemi diploma
  • 4 féléves, tanítói alapképzettségre épülő, újabb tanári szakképzettség megszerzésére irányuló, egyszakos tanári mesterképzés (120 kredit): tanítói alapszakos (nem könyvtáros) oklevél
  • 4 féléves, egyetemi szintű tanári szakképzettségre épülő, újabb tanári szakképzettség megszerzésére irányuló, egyszakos tanári mesterképzés (120 kredit): egyetemi szintű tanári (nem könyvtáros) oklevél
  • 10 féléves osztatlan könyvtárostanár képzés szakpárban (társítható szakok: angol nyelv és kultúra, bolgár és nemzetiségi bolgár nyelv és kultúra, hittan, horvát és nemzetiségi horvát nyelv és kultúra, lengyel és nemzetiségi lengyel nyelv és kultúra, magyar, német és nemzetiségi német nyelv és kultúra, német nyelv és kultúra, román és nemzetiségi román nyelv és kultúra, szerb és nemzetiségi szerb nyelv és kultúra, szlovák és nemzetiségi szlovák nyelv és kultúra,szlovén és nemzetiségi szlovén nyelv és kultúra, történelemtanár és állampolgári ismeretek, ukrán és nemzetiségi ukrán nyelv és kultúra, biológia, fizika, földrajz, kémia, matematika, informatika, testnevelés - valamennyi szakpár kizárólag nappali munkarendben)

*

A jelentkezők rendelkezésére álló állami ösztöndíjjal támogatott félévekről (összesen 12 félév) személyre szabott, azonnali tájékoztatás olvasható az Ügyfélkapu Felsőoktatási Információs Rendszer (FIR) menüpontjában, képzéseinkről pedig a Felvi portál informál. A 2006 előtt, főiskolán vagy egyetemen végzettek esetében a még rendelkezésre álló állami ösztöndíjjal támogatott félévek száma rendszerint elegendő ahhoz, hogy a mesterszakot (akár levelező tagozaton) is állami ösztöndíjjal támogatott finanszírozási formában végezhessék el. A hallgatók gyakorlati képzése változatos könyvtártípusok és további szervezetek bevonásával zajlik, a külföldi tapasztalatszerzés lehetőségét Európa-szerte több mint 20 ERASMUS partnerintézményünk, valamint a világ számos pontjáról érkező hallgatói és vendégoktatói kör is biztosítja. A mesterképzést követően hallgatóink előtt nyitva áll a továbblépés lehetősége a hazai könyvtár- és információtudományi képzés legfelső szintjét jelentő, PhD-fokozatot adó, nemzetközileg is elismert, több magas presztízsű tudományos publikációt jegyző doktori programunk felé. Felmerülő kérdéseikkel forduljanak bizalommal dr. Németh Katalin oktatásfelelőshöz: e-mail: nemeth.katalin@btk.elte.hu A Bölcsészettudományi Kar felvételi oldala: https://btk.elte.hu/felveteli Az ELTE felvételi oldala: https://www.elte.hu/felveteli Országos felvételi információs portál: https://www.felvi.hu